Blog - MeetSpot.pl

MeetSpot.pl

Blog

Archery Tag - zostań łucznikiem

Czwartek, 31/08/17


Archery Tag - walka łuczników

Co to właściwie jest?

Archery tag jest nowym rewelacyjnym sposobem
na przyjacielskie współzawodnictwo. To gra podobna
do „dwóch ogni” tylko, że zamiast piłki używa się łuku i specjalnie zabezpieczonych strzał. Ta ekscytująca mieszanka, tworzy jeden z najlepszych i najbardziej zabawnych sposobów wygenerowania sporej dawki adrenaliny.


Zasady gry

Uczestnicy zostają podzieleni na dwie drużyny,
które podczas rozgrywki przebywają na dwóch
przeciwległych polach. Pola są rozdzielone strefą
bezpieczeństwa. W strefie bezpieczeństwa znajdują
się specjalne tarcze, a w strefach drużyn dmuchane
bunkry do osłony.
Każdy z zespołów ma za zadanie wyeliminować
przeciwników lub wystrzelać wszystkie okręgi
z tarczy drużyny przeciw nej.

Zawodnik może powrócić do gry jeżeli:
1.Jego zespół wybije jeden element z tarczy przeciwnika.
2.Jeżeli zawodnik z drużyny złapie strzałę przeciwnika.

Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wyeliminuje wszystkich przeciwników.


W grze stosujemy sportowe łuki z mocą naciągu do 12 kg i specjalnie zaprojektowane bezpieczne strzały, które przeznaczone są do gry w Archery Tag. Do ochrony twarzy wykorzystywane są maski paintballowe, które uniemożliwiają otrzymanie żadnych obrażeń twarzy.

Minonette czyli…siatkówka.

Wtorek, 29/08/17

ZA GÓRAMI, ZA LASAMI W 1885 ROKU…

To właśnie w tym roku za sprawa dyrektora YMCA, nauczyciela wychowania fizycznego, trenera i działacza sportowego Williama Morgana narodziły się początki siatkówki pod nazwą „Minonette”, którą wprowadził w jednej ze szkół w miejscowości Holyoke. (Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, stan Massachiussets).

W dniu 7 lipca 1896 roku Morgan zdecydował się na publiczną demonstrację swej gry w Springfield College(International YMCA Training School), podczas konferencji dyrektorów wychowania fizycznego YMCA.

Zaprezentowana gra spodobała się wszystkim, a jeden z obecnych na konferencji dyrektorów Alfred T. Holstead zaproponował w 1896 r. dla wymyślonej gry nazwę volley ball (latająca piłka) i ta nazwa błyskawicznie się przyjęła (od 1952 r. pisane łącznie – volleyball).

ZASADY SĄ PO TO.. ŻEBY ICH PRZESTRZEGAĆ.

Publikacja zasad gry w czasopiśmie North American YMCA Athletic League

Morgan poprosił dwóch swoich przyjaciół z Holyoke, dr Frank Wood i John Lynch, aby na podstawie jego wytycznych sporządzić podstawowe koncepcje gry.

Piłka siatkowa charakteryzowała się prostymi zasadami:

 • W grze uczestniczyły dwa zespoły o nieograniczonej liczbie graczy, które również mogły być mieszane a rozgrywane wówczas mecze składały się z dziewięciu rund.
 • Zespół miał prawo serwować trzy razy w rundzie.
 • Zawodnik mógł raz powtórzyć zepsutą zagrywkę, po pierwszej nieudanej próbie.
 • Zawodnicy mogli wykonać dowolną liczbę odbić zanim przebili piłkę nad siatką.
 • Drużyna zdobywała punkt po trafieniu w siatkę zespołu przeciwnego, gdy piłka dotknęła ziemi i nie przeszła nad siatką na drugą stronę boiska lub gdy piłka po przejściu nad siatką lądowała poza polem gry.
 • Punkt zdobywała drużyna, która zagrywała i jeśli ona wygrała piłkę zagrywała ponownie, jeśli natomiast piłkę wygrała drużyna przyjmująca zagrywkę zdobywała prawo do zagrywki bez punktu (nie obowiązywały zmiany pozycji).
 • Boisko miało wymiary 15 x 7,5 metra, a siatka była zawieszona na wysokości około 6 stóp (1,98 m).

Ówczesne przepisy nie przewidywały zmian zawodników.

Dopiero w 1917 r. wysokość siatki zwiększono do 244 cm, liczbę punktów seta zmniejszono z 21 punktów do 15. W roku 1918 ograniczono liczbę graczy w piłce siatkowej do 6 osób (w drużynie), a w 1922 zmodyfikowano liczbę odbić piłki do trzech oraz ustalono wymiary boiska na 18 x 9 m. Przełomem w historii siatkówki było wymyślenie przez zawodników z Czechosłowacji bloku (rok 1938). Od tego momentu nastąpił rozwój gry technicznej oraz taktyki.

OD ZABAWY PO OLIMPIADĘ

W stosunkowo krótkim czasie gra w piłkę siatkową przyjęła się w szeregu krajów wszystkich kontynentów, na co ogromny wpływ miała organizacja YMCA. (1900 –Kanada, 1905 – Kuba, 1907 – Puerto Rico, 1908 – Japonia, Chiny, 1910 – Filipiny)

Do Europy piłka siatkowa trafiła w 1917 roku. Pierwszym państwem była Francja gdzie stacjonowały wojska w czasie I Wojny Światowej. Następnie w 1919 roku poznali ją Czesi, w 1920 roku Rosjanie, Estończycy i Polacy, dzięki przeniesieniu jej do Nas z USA przez instruktorów wychowania fizycznego zatrudnionych w YMCA.

Co ciekawe w zależności od regionu Polski miała odmienne przepisy i nazwy, m.in.: „ latająca piłka”, „ dłoniówka”, „ przebijanka”.

Skutkiem ogromnej popularności piłki siatkowej było utworzenie w 1947r Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej – FIVB, w skład której weszło 14 państw założycielskich.

Rok później FIVB zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Europy, a w roku 1949 Mistrzostwa Świata, podczas których zmodyfikowano przepisy gry, wprowadzając linię ataku, w której mogło znajdować się tylko trzech zawodników. Trzy lata później władze federacji zdecydowały się na umieszczenie linii ataku w odległości trzech metrów od siatki.

FIVB chcąc uatrakcyjnić grę, wprowadzała nowe przepisy:

W roku 1968 umożliwiono zawodnikom przekładanie rąk nad siatką podczas blokowania piłki, dwa lata później do gry wprowadzono antenki oraz możliwość drugiego odbicia piłki przez zawodników blokujących. W roku 1989 r. wprowadzono seta piątego – systemem tie-break (railly point), rok później stworzono rozgrywki Ligi Światowej, a na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie rozegrano turniej siatkówki plażowej (beach volleyball).

W roku 1999 do gry wprowadzono zawodnika Libero oraz zmieniono punktację seta z 21 na 25 punktów.

Wprowadzone w 1999 roku przepisy obowiązują do dnia dzisiejszego.FIVB

Jak przyspieszyć metabolizm?

Poniedziałek, 19/06/17

Jak przyspieszyć metabolizm?


Wolny metabolizm można odziedziczyć po rodzicach, jednak istnieją sposoby na jego przyspieszenie:

 1. W każdym posiłku jedz białko – jedzenie generalnie zwiększa nasz metabolizm na kilka godzin, dzięki dodatkowym kaloriom, które organizm musi przetrawić i przyswoić. Białko podnosi poziom metabolizmu o 15-30%, w porównaniu do 5-10% u węglowodanów, czy maksymalnie 3% dla tłuszczy.
 2. Pij zimną wodę – twoje ciało zużyje energię na ogrzanie jej do temperatury ciała, ponadto woda nie zawiera kalorii, w przeciwieństwie do wielu napojów czy soków, i wypełnia żołądek.
 3. Wykonuj intensywne interwałowe treningi – przyspieszają one metabolizm i zapewniają spalanie kalorii nawet po skończonych ćwiczeniach. Doskonale sprawdza się w tym przypadku np. siatkówka. Dołacz na naszych wydarzeń na MeetSpot.pl :)
 4. Podnoś ciężary – to buduje masę mięśniową, a mięśnie są bardziej aktywne metabolicznie niż tłuszcz, dzięki czemu będziesz spalał więcej kalorii, nawet w spoczynku.
 5. Pij zieloną herbatę – ma niewiele kalorii, a pomaga spalać tłuszcz i zwiększa metabolizm o 3-5%.
 6. Jedz pikantne potrawy – papryczka chilli zawierają kapsaicynę, która również przyspiesza tempo metabolizmu.
 7. Wysypiaj się – brak snu to jedna z przyczyn otyłości, zwiększa też poziom cukru we krwi. Tak więc dobrze przespana noc wpłynie pozytywnie na twój metabolizm.
 8. Jedz regularne posiłki - dzięki czemu organizm będzie otrzymywał wartości odżywcze na bieżąco i nie będzie potrzeby "magazynowania" w formie tkanki tłuszczowej
 9. Produkty wspomagające metabolizm:
 • Kawa
 • Płatki owsiane
 • Imbir
 • Chilli
 • Pieprz cayenne
 • Curry
 • Cynamon
 • Cytrusy
 • Czosnek
 • Warzywa strączkowe
 • Zielona herbata
 • Czerwona herbata
 • Jabłka
 • Suszone owoce
 • Kefir
 • Maślanka
 • Jogurt naturalny
 • Orzechy

Może Wy znacie inne sposoby ?

ŹRÓDŁO: http://jakzyczdrowo.com.pl

http://gurbacka.pl/

https://happyactivelifestyle.blogspot.com

Używamy ciasteczek (Cookies). Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Partnerzy: