Blog - MeetSpot.pl

MeetSpot.pl

Blog

Drzemać każdy może… trochę krócej lub trochę dłużej.

Środa, 1/11/17

Drzemka może kojarzyć Ci się z lenistwem, spokojnym popołudniem i poobiednią siestą. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszym czasach krótka drzemka jest uważana za najlepszy sposób na szybką i skuteczną regenerację sił. Jednak czasami po drzemce możemy czuć się wycieńczeni a nawet bardziej zmęczeni niż przed chwilą snu. Dlaczego tak się dzieje?


Według Doktora Mednick’a Breus’a „Jeśli Twoja drzemka będzie trwała dłużej niż 30 minut zapadniesz w głęboki sen. Czy kiedykolwiek zdrzemnąłeś się a po przebudzeniu czułeś się jeszcze gorzej? To się właśnie dzieje- spałeś za długo i osiągnąłeś etap snu bardzo trudny do wyjścia.”

Korzyści wynikające z drzemki

Jakie są najlepsze sposoby na drzemkę?

Drzemka jest dla naszego mózgu, organizmu niczym restart dla wolno działającego komputera- nawet wyłączenie go na krótki czas może przywrócić jego działanie do normalnej prędkości i trochę go naładować.

Somnolodzy sugerują, że drzemka trwająca nie dłużej niż 10-20 minut powoduję zwiększenie czujności i oczyszczenie umysłu. Ta sztuczka może być stosowana za dnia, późną nocą lub przed ważnym wydarzeniem, zadaniem.

Gdy szukano sposobów na zmaksymalizowanie ilości produktywnego czasu, przeprowadzono badania nad cyklami snu, a konkretnie na temat minimalizacji ilości snu koniecznej do wciąż dobrego funkcjonowania. U większości przebadanych osób dowiedziono, że najwięcej energii mają osoby które, raz zapadną w podstawowy sen, a następnie wykonają kilka drzemek, w zależności od potrzeby, które trwają nie dłużej niż 20 minut. Po 20 minutowych drzemkach zauważono, że osoby były bardziej czujne, miały więcej energii i czuli się lepiej pod względem mentalnym.

Na początku eksperymentu im bliżej końca dnia tym badani charakteryzowali się spadkiem zrozumiałości poznawczej. Choć 20 minutowa drzemka była częścią przejściowej fazy cyklu snu, łatwo było zauważyć jak to jest, gdy mózg po prostu nie ma wystarczająco dużo głębokiego snu.

Według Doktora M. Mednicka’a drzemki trwające 60 minut lub dłużej zwiększają moc poznawczą. Mednick stwierdza również, że 90 minutowa drzemka prawdopodobnie pociąga za sobą pełny cykl snu, który wspomaga kreatywność i pamięć emocjonalną i proceduralną, na przykład ucząc się jak jeździć na rowerze. Budzenie się po fazie snu REM zazwyczaj oznacza zminimalizowanie efektu paraliżu sennego.

Kiedy więc pokusisz się na krótką drzemkę usiądź swobodnie, to może pozwolić Ci uniknąć zapadnięcia w głęboki sen.

Jeśli natomiast podczas tak krótkiego „restartu” pojawiają się w Twojej głowie marzenia senne oznaczać to może, że jesteś pozbawiony snu i Twój organizm potrzebuje go znacznie więcej niż tylko 20 minut… a jak wiemy warto słuchać sygnałów, które daje Nam nasze ciało.

Kolorowych snów! (a może szybkiej drzemki? :) )

Przeczytaj również artykuł "Potęga drzemki"

Kiedy NIE trenować

Środa, 25/10/17

Oto nadchodzi jesień...kolejki u lekarzy się zwiększają, próśb o zwolnienie z WF-u od dzieci przybywa, mniej nam się chce ruszać, może lepiej dłużej pospać?

Wymówek jest wiele i każdy znajdzie jakąś dla siebie. Sprawdźmy co choć może na nią wyglądać, wcale nie musi nią być.

Czy można trenować gdy:

Masz gorączkę?

 • Kiedy układ odpornościowy organizmu właśnie walczy z infekcją nie ma potrzeby by musiał uporać się dodatkowo ze stresem związanym z ćwiczeniami.

Jesteś przeziębiony?

 • Jeśli właśnie zmagasz się z przeziębieniem trening średniej intensywności nie jest zły pomysłem.
  Jeśli natomiast wybierasz się na siłownie pamiętaj o dezynfekcji powierzchni urządzeń z których korzystałeś- w końcu nie chcesz zarazić kumpli, prawda?

Masz grypę?

 • Wskakuj do łóżka a nie na siłownie. W tym stanie omijaj trening aż do momentu wyzdrowienia.
  Twój organizm walczy, z pewnością to odczuwasz, posłuchaj go- na pewno nie jest skłonny do wysiłku w tym okresie.
  To niestety czas na przymusową przerwę, ale... Co Nas nie zabije to Nas wzmocni.

Nie spałeś zeszłej nocy i teraz jesteś zbyt zmęczony na trening?

 • Szkoda dnia! Wyłaź z łóżka i zacznij się ruszać. Poranne ćwiczenia mogą naładować Cię energią i endorfinami na resztę dni.

To ratunek po niespokojnej nocy.


Twoje mięśnie są zmęczone?

 • Możesz pójść na trening jednak zejdź z obciążeń, trening o mniejszej intensywności będzie OK.
  Gdy ból okaże się zbyt uciążliwy, nie katuj się, odnowa biologiczna jest równie ważna co dobry trening.
  Może tego dnia wybierz basen, masaż by jutro wrócić silniejszym?

Ostatnio doznałeś wstrząsu?

 • Nie trenuj ani nie uczestnicz w żadnych sportach do momentu aż Twój lekarz (odwiedź go koniecznie!) nie powie, że jest to bezpieczne.
  Pamiętaj, że wstrząs to traumatyczny uraz mózgu, a z głową nie ma żartów- nawet jeśli myślisz, że jest całkiem dobrze i możesz już zaraz trenować, daj sobie czas na prawidłowe wyzdrowienie.

Jesteś w ciąży?

 • Zapytaj doktora, fizjoterapeutę, trenera o bezpieczny program ćwiczeń dla ciężarnych, np. Joga, pływanie, spacerowanie.
  Okres ciąży to w końcu nie choroba, warto podtrzymywać kondycję jednak pod kontrolą lekarską- to z pewnością wpłynie dobrze na Ciebie i dziecko.
  Wachlarz możliwości jest duży, na pewno znajdziesz coś dla siebie... Dla Was.

Let's... take a walk :)

Poniedziałek, 16/10/17

15 minut spacerowania

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne dla naszego zdrowia fizycznego, emocjonalnego i umysłowego są regularne ćwiczenia. Niestety w biegu dnia codziennego, gdy na głowie masz pracę, zajęcia i wiele innych obowiązków czasami ciężko wygospodarować jest czas na trening.

Na szczęście badania wykazują, że co najmniej 15 minut spaceru codziennie może nieść ze sobą równie istotne dla naszego zdrowia korzyści jak regularne ćwiczenia.

W jednym z badań na grupie 70 osób pomiędzy 30 a 60 r.ż., wykazano, że Ci którzy codziennie wykonują ćwiczenia umiarkowane, takie jak chodzenie, doświadczają efektów anty starzenia się.

Jeśli więc wiesz, że nie uda Ci się wygospodarować rano czasu na trening, ze względu na ważne spotkanie, pracę lub inne obowiązki , postaraj się zażyć chociaż 15 minut spaceru w przerwie lub po kolacji, a to może przynieść Ci równie duże korzyści zdrowotne.

Pozytywny wpływ umiarkowanej aktywności jaką jest chodzenie na układ sercowo-naczyniowy został potwierdzony m.in. przez badania prowadzone na Harwardzie, gdzie dowiedziono, że:

 • - Spośród 10 269 męskich absolwentów Harvard College, spacerowanie co najmniej dziewięć mil tygodniowo było związane z 22% niższym wskaźnikiem zgonów.
 • - Wśród 44 452 specjalistów zajmujących się problematyką zdrowia mężczyzn, chodzenie co najmniej 30 minut dziennie, wiązało się z 18% mniejszym ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej.
 • - Wśród 72 488 kobiet pielęgniarek, chodzących co najmniej trzy godziny w tygodniu, wiązało się z 35% mniejszym ryzykiem zawału serca i śmierci sercowej oraz o 34% niższym ryzyku udaru mózgu.

​​


6 korzyści z codziennego spacerowania

 1. Poprawia nastrój.
 2. Zwiększa wydajność poznawczą.
 3. Obniża ciśnienie krwi.
 4. Może pomóc w zapobieganiu lub w kontrolowaniu cukrzycy.
 5. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.

Spraw by wynieść jak najwięcej korzyści ze spacerowania:

 • Pamiętaj o pracy ramion podczas chodu, dzięki temu zaangażujesz do pracy również górną partię ciała.
 • Wygodne buty to podstawa, staraj się unikać sztywnych, wysokich butów, które zmniejszają komfort chodzenia.
 • Upewnij się, że Twoja postawa jest prawidłowa, nie skrzywiaj się, stawiaj równe kroki, obciążaj jednakowo kończyny a przede wszystkim pamiętaj, że chód to skoordynowana praca całego ciała: rąk, tułowia, miednicy, nóg.
 • Utrzymuj odpowiednie tempo, nie schodząc poniżej 5 km/h.
 • Urozmaicona nawierzchnia to również benefit. Schody, pochylenia, nierówności- trening stabilizacji i jeszcze większa praca mięśni.

Korzyści płynące z codziennego chodzenia są ogromne, pozostawiając umysł i ciało szczęśliwszym i zdrowszym!

Więc załóż buty i… Let's take a walk!


Źródło:

http://theheartysoul.com/walking-weight-loss/?utm_source=DRM&utm_content=46808-9ISN

http://www.fizjoterapia.com/index.php/home/kinezyterapia/73-chod-prawidlowy

Gry zespołowe wpływają na głowę :)

Niedziela, 17/09/17

Jak wiemy sport niesie ze sobą wiele korzyści tj. polepszenie kondycji, koncentracji, poprawa wydolności wytrzymałości, walka z szerzącą się wokół otyłością- to nie ulega wątpliwości. Jednak co ciekawe z niektórych sportów można wynieść jeszcze więcej.

Od radości po zdrowie.

Bawienie się sportem wśród znajomych bądź też nieznajomych a cieszących się z gry osób obniża hormonów stresu. Wszystko dzięki temu, że ruch poprawia nastrój. Aktywność pobudza też produkcję endorfin i zwiększa produkcję neurotrofin. Dodatkowo poprawia się żywotność starych komórek nerwowych i następuje wzrost młodych.


Sport i pasja łączą ludzi.

Gry zespołowe zmieniają myślenie graczy- docenia się pracę całej grupy i wzajemną pomoc, a także walkę aż do samego końca, bo jak wiemy w pojedynkę na boisku nie osiągniemy tyle co w grupie. Zmagania drużynowe kształtują również odpowiedzialność i zaufanie do innych. Interakcje pozwalają na wytworzenie szczególnej więzi między osobami. Więzi, która może trwać nieprzerwanie przez lata.


Co dwie głowy to nie jedna.

Wspólne dzielenie się pasją na boisku sprzyjają nawiązywaniu lepszych stosunków z innymi, rozwijając w nas poczucie koleżeństwa i towarzyskość. Uczą również zasad fair play jak i szacunku dla rywala. Współistnienie w teamie sprawia, że osoby nawzajem motywują się do działania. Ważne jest przy tym przekonanie o przynależności do grupy, które wpływa na nasze samopoczucie.

Rozwijanie pewności siebie i wyrabianie w sobie siły woli to także coś, czego w dzisiejszym świecie zaniedbać po prostu nie możemy zarówno patrząc pod kątem życia codziennego jak i zawodowego.


giphy.gif

Czasami dobrze jest więc zamienić samotny trening ze słuchawkami na uszach na grę zespołową- wybór jest spory, każdy znajdzie coś dla siebie. :)

Kolorowa wojna - Paintball

Wtorek, 5/09/17

Dzięki kilku amerykańskim farmerom, którzy w 1981 roku postanowili w trochę inny sposób niż zazwyczaj wykorzystać swoje karabinki na kulki z farbą służące do znakowania bydła na pastwiskach powstał…Paintball.

Paintball to adrenalina, emocje, to sprawdzenie się w ekstremalnych warunkach gdzie trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo nigdy nie wiadomo skąd może paść strzał. Paintball to po prostu bezpieczna zabawa w wojnę, gdzie by wyeliminować gracza przeciwnej drużyny należy go zestrzelić pozostawiając na nim kolorowy ślad. Strzelamy do siebie z markerów (karabinów działających na podobnej zasadzie jak broń pneumatyczna), które za pomocą dwutlenku węgla lub sprężonego powietrza wystrzeliwują kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. By grę uczynić jeszcze bardziej ciekawszą, tworzone są scenariusze zabawy.

Paintballpoddachem oferuje aż 8 różnych scenariuszy do wyboru:

Dwie flagi

2 zespoły, składające się z takiej samej liczby graczy, każdy ma swoją bazę, w której umieszczona jest flaga. Celem gry jest zdobycie flagi drużyny przeciwnej i przeniesienie jej do swojej bazy. Trafiony zawodnik kończy grę, jeśli niesie flagę zostawia ją w miejscu, w którym został wyeliminowany. Drużyna wygrywa, gdy w jej bazie znajdą się 2 flagi.

Czas trwania: ok 10 minut


Jedna flaga

2 zespoły, składające się z takiej samej liczby graczy, każdy ma swoją bazę, z której rozpoczyna grę. Na środku pola w widocznym miejscu umieszczona jest flaga. Celem gry jest zdobycie flagi i przeniesienie jej do bazy drużyny przeciwnej. Trafiony zawodnik kończy grę, jeśli niesie flagę zostawia ją w miejscu, w którym został wyeliminowany.

Czas trwania: ok 10 minut


Zdobycie flagi

2 zespoły, składające się z takiej samej liczby graczy, każdy ma swoją bazę, z której rozpoczyna grę. Mniej więcej na środku pola ukryta jest flaga. Celem gry jest odnalezienie flagi i przeniesienie jej do swojej bazy. Trafiony zawodnik kończy grę, jeśli niesie flagę zostawia ją w miejscu, w którym został wyeliminowany.

Czas trwania: ok 10 minut


Szturm

Gra toczy się w budynku i poza nim. Terroryści okupują budynek, natomiast specgrupa jest ukryta na zawnątrz. Zadaniem specgrupy jest wtargnięcie do budynku i wyeliminowanie wszystkich przeciwników. Gra kończy się jeżeli po upływie ustalonego czasu specgrupa nie opanuje budynku lub jeśli uda się wyeliminować wszystkich członków jednej z drużyn.

Czas trwania: ok 15 minut


Team Deatmatch

2 zespoły, składające się z takiej samej liczby graczy, każdy ma swoją bazę, z której rozpoczyna grę. Celem gry jest wyeliminowanie wszystkich członków drużyny przeciwnej. Wygrywa drużyna, która zrobi to jako pierwsza.

Czas trwania: ok 10 minut


VIP

W grze biorą udział dwie drużyny terroryści oraz ochrona z VIP-em (uzbrojony). Celem ochrony jest przeprowadzenie nietrafionego VIP-a do ustalonego wcześniej punktu. Terroryści mają za zadanie go zestrzelić zanim dojdzie do celu.

Czas trwania: ok 15 minut


Zasadzka

2 zespoły, składające się z takiej samej liczby graczy. Jedna z drużyn ma 3 minuty na ukrycie się i przygotowanie zasadzki na terenie pola. Druga drużyna musi znaleźć wszystkich członków drużyny przeciwnej i wyeliminować ich.

Czas trwania: ok 15 minut


SPEED

Gra tylko na środkowym polu, bez chowania się w budynkach. 2 zespoły, składające się z takiej samej liczby graczy, każdy ma swoją bazę, z której rozpoczyna grę. Celem gry jest wyeliminowanie wszystkich członków drużyny przeciwnej. Wygrywa drużyna, która zrobi to jako pierwsza. Dla utrudnienia co 15 sekund jest gwizdek po którym należy zmienić osłonę (podczas zmiany osłony można strzelać).

Czas trwania: ok 3 minut


Kolorowa wojna to świetny pomysł na oryginalne spędzenie wolnego czasu ze znajomymi!

Regulamin gry zawarty jest na stronie www.paintballpoddachem.pl

Zapraszamy również do brania udziału w Archery Tag- wypróbuj siebie w roli łucznika :)

Używamy ciasteczek (Cookies). Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Partnerzy: